oświetelnie do salony

Oświetlenie do salonu – najważniejsze to wydzielić odpowiednie strefy

Światło pełni ważną rolę w każdym pomieszczeniu, jednak to w salonie najczęściej spędzamy właśnie najwięcej czasu. Dlatego warto wybrać odpowiednie lampy wiszące, kinkiety czy plafony, które pomogą dobrze doświetlić ciemniejsze miejsca. Jakie dokładnie oświetlenie do salonu wybrać i czym się kierować, aby zrobić to dobrze?

Strefy światła w salonie

Ze światłem we wnętrzach jest zwykle ten problem, że problemy z nim związane dostrzegamy najczęściej dopiero wtedy, gdy tego światła nie ma lub gdy jest go zbyt mało. Często także podchodzimy do wyboru lamp czy żarówek za bardzo od strony praktycznej, zapominając o stylu. Wybór oświetlenia do salonu czy pokoju dziennego najlepiej jest zacząć od odpowiedniego rozplanowania wszystkich punktów świetlnych we wnętrzu. Najlepiej jest tak naprawdę zrobić to już na etapie wstępnego projektu domu czy mieszkania, dzięki czemu można potem uniknąć problemów z nieodpowiadającym układem instalacji, remontu czy koniecznością kucia ścian. Jakie zatem oświetlenie do salonu wybrać i gdzie szukać inspiracji? Na https://max-light.com.pl/lampy-wiszace-kinkiety-asortyment/ można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań stworzonych z myślą o stylowych wnętrzach.

Ekskluzywne lampy wiszące i wiele innych rodzajów oświetleń

Miłośnicy klasyki i ekskluzywnego oświetlenia odnajdą się tam doskonale, podobnie zresztą jak sympatycy nowoczesnych lamp czy minimalistycznych instalacji. Lampy wiszące powinny doświetlać wnętrze, w którym się znajdują, dzięki czemu całe pomieszczenie będzie wydawać się większe, niż w rzeczywistości. Światło musi jednak spełniać nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne. Aby odpowiednio rozplanować układ lamp czy całego oświetlenia w danym wnętrzu, w tym w salonie, trzeba podzielić całą przestrzeń na odpowiednie strefy. Najczęściej wyróżniamy takie miejsca jak strefa odpoczynku, strefa jadalni czy strefa kuchenna w przypadku salonów z aneksem.

Jak dopasować światło do strefy wnętrza?

Praktycznie w każdym salonie powinno się znaleźć miejsce na tzw. strefę odpoczynku, czyli miejsce, gdzie można się zrelaksować, odpocząć po ciężkim dniu na kanapie czy w fotelu. W strefie relaksu można poczytać książkę, obejrzeć film albo spędzać czas towarzysko razem z przyjaciółmi i znajomymi. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do strefy wypoczynkowej w salonie? Prawidłowe będzie oświetlenie, które pozwoli zbudować nastrojowy klimat sprzyjający odpoczynkowi i relaksowi. Jeśli dysponujemy kanapą czy fotelem, to warto wybrać na przykład lampę stojącą i umieścić ją w okolicy. Z kolei jeśli w salonie znajduje się stół, który pełni funkcję nie tylko jadalnianą, ale jest także strefą hobby, gdzie np. gra się z przyjaciółmi to sprawdzi się lampa wisząca nad stołem. Dodatkowo można zastosować kinkiety na ścianach, które pomogą doświetlić ciemne kąty wnętrza. W domu czy mieszkaniu znajduje się salon połączony z aneksem kuchennym? Koniecznie trzeba zadbać o dobre źródło światła w okolicy blatu roboczego, gdzie najczęściej przygotowuje się posiłki.