Jaki sport na depresję?

Sport i ćwiczenia mogą prawdopodobnie pomóc nieco złagodzić objawy depresji. Nie jest jasne, czy określone formy ćwiczeń są bardziej odpowiednie niż inne.

Depresja może mieć wiele objawów. Najczęstsze objawy to uczucie przygnębienia przez długi czas, apatia, brak czerpania przyjemności z różnych rzeczy i generalnie brak zainteresowania czymkolwiek – nawet hobby i czynnościami, które lubiłeś. Dla osób z depresją dostępne są różne opcje leczenia i usługi wsparcia. Podstawą leczenia depresji jest psychoterapia i leki (leki przeciwdepresyjne).

Ludzie, którzy cierpią na depresję, często nie mają ochoty na nic i nie ćwiczą dużo. Ćwiczenia i sporty – takie jak nordic walking, jogging, jazda na rowerze, pływanie lub piesze wycieczki – są powszechnie zalecane w celu złagodzenia lub zapobiegania depresji. Wiele osób, którym udaje się uprawiać sport obok innych metod leczenia – pomimo depresji – twierdzi, że dobrze jest móc samodzielnie walczyć z depresją. Sport daje im możliwość aktywnego spędzania czasu i poznawania innych ludzi. Uważa się również, że uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na metabolizm mózgu, a tym samym na samą depresję.

Badania nad sportem i ćwiczeniami na depresję

Wiele badań dotyczyło korzyści płynących z uprawiania sportu i ćwiczeń w depresji. Porównały skuteczność programów sportowych i ćwiczeń z innymi podejściami do leczenia depresji. Wiele z tych badań dotyczyło skutków biegania i nordic walking, podczas gdy inne dotyczyły jazdy na rowerze, wykonywania ćwiczeń i treningu siłowego. Większość z tych programów sportowych trwała od 1 do 16 tygodni.