kask narciarski

Jak wybrać kask narciarski na wypad w duże i małe góry?

Kaski narciarskie damskie, męskie czy dziecięce to nieodłączne elementy stroju miłośników białego szaleństwa. Wbrew pozorom jednak wyborów odpowiedniego kasku nie jest wcale tak prostym i łatwym zadaniem. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze damskiego i męskiego kasku narciarskiego?

Kaski narciarskie damskie oraz męskie przede wszystkim powinny być odpowiednio dobrane do narciarza pod względem rozmiaru. Oczywiście profesjonalne kaski takie jak Obex Pure są wyposażone w specjalny system pozwalający na precyzyjną stabilizację kasku na głowie dzięki idealnemu dopasowaniu rozmiaru. Warto jednak już na etapie wyboru rozmiaru zwrócić uwagę na to, by wybrany kask przylegał jak najściślej do głowy. Chodzi tutaj nie tylko o kwestię wygody i komfortu podczas jazdy, lecz także o bezpieczeństwo podczas ewentualnego upadku. Im lepiej dopasowany jest twój kask, tym wyższą ochronę ci zapewnia. 

Kask oczywiście nie może być także zbyt ciasny. Musisz w nim swobodnie poruszać głową. Powinien on jednak przylegać dobrze do karku. Nie może ci zjeżdżać na oczy. Kaski dostępne są w wielu różnych rozmiarach, co umożliwia ich dokładne dopasowanie do potrzeb konkretnego narciarza. Warto zapoznać się więc ze szczegółową tabelą rozmiarów konkretnego producenta. Obwód głowy, który jest podstawowym kryterium doboru, najlepiej mierzyć około 1 cm nad brwiami.

Zadbaj o komfort na stoku

Kupując kask narciarski, zarówno damski, męski, jak i dziecięcy, warto zwrócić uwagę na jego wagę. Będzie to bardzo ważne dla dziecka, natomiast także w przypadku dorosłych może mieć duży wpływ na komfort jazdy. Ciekawym rozwiązaniem jest kask wykonany z lekkiego materiału EPS, który skutecznie pochłania energię potencjalnego uderzenia. Dobrze, aby całość konstrukcji została dodatkowo wzmocniona skorupą z PC. Takie połączenie gwarantuje wygodę i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. 

Nie bez znaczenia będzie z pewnością także kwestia wentylacji. Do wyboru są modele in mould i hardshell. Te pierwsze są nieco tańsze, natomiast mają trochę niższe parametry oddychalności. Warto zadbać więc o system wentylacji, który będzie ci zapewniał maksymalny komfort przez cały dzień. Wybierz kask, który ma przedni i tylny otwór zapewniający naturalną wentylację. Dodatkową zaletą będą zintegrowane wewnętrzne otwory wentylacyjne umożliwiające wydostanie się pary z gogli.

Wybierając kask, zwróć także uwagę na jego dopasowanie do gogli (a także ewentualnego zestawu słuchawkowego). Akcesoria te powinny być ze sobą w pełni kompatybilne. Unikniesz wtedy poczucia dyskomfortu wynikającego z niepełnego dopasowania, pojawiających się szczelin lub innych niedogodności. Pamiętaj, że między kaskiem a goglami powinna być tylko niewielka przerwa na czole, natomiast tylne zapięcie kasku powinno odpowiednio mocno trzymać pasek gogli.