Jak urządzić poddasze? 4 świetne porad

Pomieszczenia na poddaszu mają swój unikalny klimat. Nic więc dziwnego, że tak wielu Polaków wybiera projekty domów z poddaszem użytkowym, podczas budowy swojego wymarzonego domu. Sprawdź, jak możesz urządzić poddasze. W tym artykule przedstawiamy 4 ciekawe propozycje wykorzystania tej przestrzeni. 

Sypialnia na poddaszu

To zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Często same projekty domów z poddaszem użytkowym zakładają, że strych zostanie zaadaptowany jako część sypialna, podczas, gdy dół będzie pełnił funkcję dzienną.

Zaletą tego rozwiązania są łatwość do zaaranżowania pomieszczenia i stosunkowo niski wkład własny. Co ważne. Możliwość urządzenia takiej sypialni są w zasadzie nieograniczone. 

Wszystko zależy od pomysłu i oczekiwań właścicieli. Jeśli nie mają oni dzieci to sypialnia może zajmować całą powierzchnię poddasza. Mogą również wydzielić kilka mniejszych pomieszczeń, gdzie znajdą się dodatkowa łazienka lub pokój dla dziecka.

Pokój dziecka

Wraz z wiekiem rosną wymagania dzieci. O ile na początku nie będzie im przeszkadzać dzielenie pokoju z rodzicami, o tyle w wieku młodzieńczym zapewne zechcą mieć swój własny pokój. A może nawet całe piętro. 

Dzięki adaptacji poddasza możesz spełnić to dziecięce marzenie. 

Tylko pamiętaj o tym, aby przesadnie nie ingerować w jego wykończenie. Pozostaw to dziecku.

Pokój dla gości

Regularnie odwiedzają Cię goście lub rodzina, ale niestety nie masz, gdzie zapewnić im noclegu? Aranżacja poddasza na pokój gościnny rozwiąże Twój problem. 

Wystarczy, że dysponujesz odpowiednią ilością miejsca oraz warunkami technicznymi – a takie gwarantują nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym. Urządzenie takiego pomieszczenia nie powinno być trudne. Wystarczy łóżko i kilka podstawowych mebli, jak niewielka szafa, czy stolik nocny.

Jeśli Twoje poddasze jest odpowiednio duże to pomyśl nad urządzeniem tam małej łazienki. Dzięki niej, Twoi goście będą czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas odwiedzin.

Garderoba

Własna garderoba to marzenie każdej kobiety, ale nie tylko. Również wielu mężczyzn chciałoby mieć w swoim domu miejsce, gdzie znajdowałyby się wszystkie koszule, garnitury i drogie zegarki. Doskonałym miejscem na stworzenie takiego pomieszczenia jest właśnie poddasze.

Z reguły są one niewielkie, a przy tym pełne skosów. Wymagać to będzie więc zamówienia specjalnych szaf na wymiar, ale z tym nie powinno być większego problemu. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie inspiracje i przedstawić je firmie stolarskiej.

Przymierzanie nowych ubrań w takim pomieszczeniu będzie prawdziwą przyjemnością. 

Podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie możliwości wykorzystania poddasza użytkowego. To doskonała przestrzeń na przestronny salon z pięknym widokiem. Z tego rozwiązania chętnie korzystają osoby mieszkające na przykład w górach lub nad morzem.

Poddasze to również przestrzeń na realizację hobby. Wystarczy zaaranżować to pomieszczenie na domową siłownię, bibliotekę lub salon gier. Wszystko zależy od własnych preferencji.