Jak ułatwić sobie życie z kotem? Dobra kuweta to podstawa!

Wydawałoby się, że wybór kuwety dla kota nie jest żadną trudną sztuką. Kawałek głębszego naczynia z plastiku, trochę specjalnego żwirku i praktyczna toaleta dla kota gotowa. Oczywiście można to rozwiązać w ten sposób. Można również skorzystać z dobrodziejstw obecnych czasów i postawić na kuwety bardziej zaawansowane, które nie tylko są łatwe w korzystaniu dla kota, ale również pomagają utrzymać czystość w domu jego opiekuna. Jeśli chcesz mieć kota, ale obawiasz się, że nie zniesiesz zapachów wydobywających się z kuwety – sprawdź, jak możesz rozwiązać ten problem.

Kuwety proste i mniej proste

Najprostszą formą kuwety jest oczywiście wspomniane wcześniej głębsze naczynie. Najbardziej popularnym materiałem, który służy do produkcji kuwet, jest plastik. Takie kuwety są bardzo tanie, lekkie, dość łatwe w utrzymaniu. Wymagają natomiast częstej wymiany, ponieważ po jakimś czasie pękają i nie nadają się już do użytku. W sklepie zoologicznym znajdziemy również kuwety ceramiczne. Są dużo cięższe, ale z pewnością bardziej trwałe. Mogą służyć o wiele dłużej niż plastik i na pewno są dużo przyjemniejsze dla oka. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że niektóre ceramiczne kuwety to wręcz ozdoby.

W kuwecie musi się znaleźć odpowiedni żwirek. Na szczęście dzisiaj możemy wybierać wśród żwirków neutralizujących zapachy lub zbrylających się, co pozwala w łatwy sposób usunąć nieczystości. Odradza się natomiast piasek, ponieważ nie jest on w stanie niwelować przykrego zapachu, więc po krótkim czasie koci mocz jest wyczuwalny w całym mieszkaniu. W dobrym sklepie zoologicznym znajdziemy żwirki do kuwety, które będą ułatwiały zachowanie czystości w kociej toalecie.

Kiedy sprząta się samo

W dzisiejszych czasach człowiek jest w stanie niezwykle ułatwiać sobie różne sprawy. Dotyczy to również opieki nad zwierzętami. Mamy dostęp do coraz lepiej zbilansowanych karm o najwyższej jakości składzie, kupujemy zwierzakom zabawki, bo wiemy jak ważny jest ich rozwój intelektualny. Teraz także możemy stworzyć kotu toaletę z prawdziwego zdarzenia. Na rynku dostępne są już kuwety, które sprzątają się same. Jest to odpowiedź na obawy tych, którzy nie zdecydowali się na kota przez wzgląd na konieczność jego załatwiania się w domu.

Kuweta, która sprząta się sama korzysta z postępu technologicznego w postaci czujników termicznych. Dzięki nim kuweta wie, kiedy zawitał do niej kociak z fizjologiczną potrzebą. Tuż po skorzystaniu przez kota z kuwety uruchamiają się specjalne szczotki, które zbierają nieczystości do pojemnika. W całości zneutralizowany zostaje zapach, dlatego nie jest on w domu wyczuwalny. Niestety nie wynaleziono jeszcze kuwety, która sama by te nieczystości wyrzuciła z pudełka. Opiekun czworonoga musi pojemniczek opróżnić, a następnie dosypać kotu nowego żwirku.

Ciekawe jest również to, że taką kuwetę możemy zaprogramować. Czyszczenie pojemnika będzie się wówczas włączało tylko wtedy, kiedy my o tym zadecydujemy. To naprawdę wygodna propozycja dla tych, którzy cenią sobie w swoim domu wyłącznie świeży i przyjemny zapach.