Jak skutecznie pozbyć się aft z jamy ustnej?

Aftoza to problem, który pojawia się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych w wyniku owrzodzenia. Z pozoru nie jest to więc groźna dolegliwość, natomiast potrafi być bardzo bolesna.

Afty – skąd się biorą?

Afty to małe, najczęściej płytkie nadżerki lub owrzodzenia, które pojawiają się na wewnętrznej stronie policzka, na podniebieniu, w okolicach dziąseł. Wszystkie pokryte są charakterystycznym nalotem o żółtej, białej lub szarawej barwie. Mogą się utrzymywać w jamie ustnej nawet do kilku tygodniu. Nie są jednak zaraźliwe, w przeciwieństwie np. do opryszczki wargowej.

Do powstania nadżerki w postaci afty przyczyniać się może wiele czynników. Najczęściej jest to nieodpowiednia higiena jamy ustnej, próchnica lub uszkodzenia śluzówki. Zdarza się jednak, że pojawienie aft wiąże się z:

  • noszeniem aparatu ortodontycznego,
  • źle dobraną protezą,
  • przyjmowaniem silnych antybiotyków.

Znaczenie może tutaj mieć także permanentny stres czy alergie. Wpływ na rozwój aft mogą mieć także oczywiście skłonności genetyczne, jak i dieta. Szczególnie w przypadku skłonności do pojawiania się tego typu problemów warto unikać żywnością zawierającej konserwatny, sztuczne barwniki i polepszacze.

Afty duże (tzw. afty Suttona), pojawiające się na podniebieniu lub w okolicy gardła, mogą być wywołane m.in. przez: zaburzenia hormonalne, choroby obniżające odporność organizmu, niedobory witamin z grupy B, kwasu foliowego czy żelaza.

Jak pozbyć się aft?

Wielu problemów związanych z jamą ustną można uniknąć, dbając o regularną higienę jamy ustnej, a także poddająć się badaniu stomatologicznemu, profesjonalnemu czyszczeniu zębów, odkamienianiu. Niestety nie wszystkim przyczynom powstawania aft da się zapobiec – zaburzenia układu imunulogicznego czy niektóre leki także mogą negatywnie wpływać na rozwój nadżerek. Leczenie aft nie należy do najłatwiejszych, z problemem tym można sobie jednak poradzić. Warto skonsultować się z lekarzem, natomiast z pomocą przyjść mogą również domowe, sprawdzone sposoby na afty. Jednym z najskuteczniejszych środków jest olejek goździkowy, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwbólowo, a jednocześnie przyspiesza proces gojenia się aft. Można stosować go zapobiegawczo, jak i na pojawiające się zmiany. Najlepiej stosować olejek rozpuszczony w oliwie z oliwek. Taką mieszanką bezpiecznie możesz pędzlować zmiany w jamie ustnej. Olejek możesz kupić tutaj: https://klaudynahebda.pl/sklep/olejek-gozdzikowy

Z pomocą przychodzą także domowe płukanki – z szałwii, wody różanej, rumianku, łopianu lekarskiego, liścia maliny. Działają one ściągająco, a jednocześnie łagodzą gojenie ran. Cennym wsparciem może okazać się także żel aloesowy, który łagodzi ból spowodowany aftami i przyspiesza proces gojenia ran. Ssanie oleju kokosowego można stosować zarówno w momencie wystąpienia aft, jak i zapobiegawczo.

Pamiętaj, że w walce z aftami znaczenie ma również dieta. Warto zadbać, aby w twoich posiłkach znalazły się produkty z wysoką zawartością witamin z grupy B, witamin A, E, C, a także cynku, kwas foliowego czy żelaza.