Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów mechanizmu samochodowego. Zmniejsza on prędkość i pomaga w całkowitym zatrzymaniu pojazdu. Istnieją dwa segmenty układu hamulcowego – przedni i ręczny. Wszyscy znamy funkcjonowanie przednich hamulców. Ale jak działa hamulec ręczny i do czego służy?
Co to jest samochodowy hamulec ręczny?
Znany również jako hamulec bezpieczeństwa lub e-brake, hamulec ręczny jest albo uruchamiany stopą, albo mechaniczną dźwignią ręczną. Posiada on połączenie z tylnymi kołami za pomocą metalowej linki. Ludzie często mylnie myślą, że jest on połączony z zasilaniem za pomocą hydrauliki. W rzeczywistości ma to sens, ponieważ hamulec ręczny zatrzyma pojazd w przypadku awarii hamulca hydraulicznego.
Hamulec ręczny znajduje się pomiędzy dwoma przednimi siedzeniami lub po lewej stronie pedału gazu i hamulca. Można go trafnie określić jako rezerwowy układ hamulcowy, który włącza się, gdy nie działają hamulce podstawowe.
Jak działa hamulec ręczny?

Hamulec ręczny samochodu jest przeznaczony do omijania hydraulicznego układu hamulcowego w przypadku awarii. Po uruchomieniu hamulca bezpieczeństwa, metalowa lina, do której jest podłączony, przechodzi przez dźwignię pośrednią, zwiększając siłę pociągania. Następnie dochodzi do korekty, która równomiernie dzieli tę moc pomiędzy hamulce.
W większości pojazdów hamulce tarczowe lub bębnowe mają połączenie z mechaniczną dźwignią. Jeśli jest to hamulec tarczowy, tłok prawdopodobnie posiada połączenie z dodatkową dźwignią. Gdy hamulec jest włączony, dźwignia powoduje nacisk na tłok. Jeśli jest to hamulec bębnowy, linka metalowa ma bezpośrednie połączenie z dźwignią na szczękach hamulcowych.
Dzięki temu wiesz, jak działa hamulec ręczny i jakie jest jego znaczenie w przypadku awarii hamulca hydraulicznego. Ale nie należy go uruchamiać, gdy hamulec nożny jest jeszcze sprawny. Spowoduje to zakłócenie równowagi hamulca i utratę kontroli nad pojazdem.
Funkcje hamulca ręcznego
Wiesz już, jak działa hamulec ręczny, ale jakie dokładnie są jego funkcje? Czy można go używać jako alternatywy dla głównego hamulca hydraulicznego? A może jego użycie da ci jakieś dodatkowe korzyści?
Cóż, hamulec ręczny utrzymuje samochód w miejscu, gdy hamulec nożny ulegnie uszkodzeniu lub awarii. Jego podstawową funkcją jest jednak pozostawanie w trybie parkowania do momentu naciśnięcia przez kierowcę przycisku zwalniającego. Jest on dość pomocny, ponieważ powstrzymuje samochód przed toczeniem się, gdy jest zaparkowany na zboczu lub na nierównej powierzchni.
Prawdopodobnie nie ma konieczności użycia hamulca ręcznego w sytuacjach innych niż parkowanie, ponieważ układ hamulcowy w nowoczesnych pojazdach jest bardzo niezawodny. Ich mechanizm obejmuje zarówno hydraulikę dwuobwodową, jak i czujniki niskiego ciśnienia w układzie hamulcowym, co oznacza, że rzadko będą one niezdolne do pracy. Niewiele będzie sytuacji awaryjnych, gdy trzeba będzie użyć hamulca ręcznego.
Podsumowanie
Hamulec ręczny jest niezbędnym elementem samochodu, jednak ludzie często uważają go po prostu za narzędzie do blokowania kół podczas postoju. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci zrozumieć we właściwy sposób, jak działa hamulec ręczny i jakie są jego funkcje.