ile żyje wiewiórka

Ile żyje wiewiórka?

Wiewiórki to niesamowite stworzenia! Są sprytne, łatwo się adaptują i zaskakująco długo żyją. Większość ludzi widuje wiewiórki na co dzień, ale niewiele o nich wie. Aby dowiedzieć się więcej o tych uroczych podwórkowych zwierzakach, czytaj dalej.

Więc… Jak długo żyją wiewiórki?

Zadziwiające jest to, że wiewiórki żyją nawet 24 lata! Jako punkt odniesienia: psy mogą żyć od 5 do 14 lat, w zależności od rasy. Oznacza to, że wiewiórki  biegające po Twoim podwórku mogą żyć znacznie dłużej niż Twój ulubiony pupil. 

Większość wiewiórek nie dożywa jednak wieku 24 lat. Ta liczba pochodzi ze statystyk zoo, gdzie zwierzęta są chronione przed takimi zjawiskami jak głód, choroby i drapieżniki. Co prowadzi nas do pytania…

Ile żyje wiewiórka w dziczy?

wiewiórka w dziczy

Niestety, większość wiewiórek umiera w ciągu pierwszego roku życia. Te, które dożywają dorosłości, rzadko umierają z powodu starości, a raczej padają ofiarą szopów, samochodów lub jednego z wielu innych niebezpieczeństw, które zagrażają normalnemu życiu wiewiórek. Dzikie wiewiórki, które przekroczyły granicę jednego roku, zazwyczaj nie żyją dłużej niż 6 lat , podczas gdy maksymalny wiek, jaki osiągają wiewiórki na wolności, wynosi około 12 lat.

Istnieje ponad 200 rodzajów wiewiórek, a ich długość życia może się znacznie różnić w zależności od gatunku. 

Kto żyje dłużej: wiewiórki drzewne czy ziemne?

Wiewiórki drzewne to wiewiórki, które żyją na drzewach, a wiewiórki ziemne, jak pieski preriowe, to wiewiórki, które żyją w ziemi. Zasadniczo wiewiórki drzewne mają dłuższy okres życia niż wiewiórki ziemne.

Kto żyje dłużej: samiec czy samica wiewiórki?

Samice wiewiórek mają tendencję do dłuższego życia niż samce wiewiórek. W jednym z badań nad populacją wiewiórek szarych najstarsza wiewiórka dożyła wieku 12 lat, podczas gdy najstarszy samiec wiewiórki miał 9 lat, kiedy zdechł.

Dlaczego wiewiórki żyją tak długo?

wiewiórka

W porównaniu z podobnie wyglądającymi gryzoniami, jak myszy i szczury, wiewiórki żyją niezwykle długo. Uważa się, że długie życie występuje u gatunków zwierząt o niskim poziomie drapieżności , a wiewiórki pasują do tego stwierdzenia. Ponieważ żyją one na drzewach i są bardzo szybkie i zwinne, wiewiórki są trudne do złapania przez drapieżniki. Obrona ta może być jednym z powodów, dla których rozwinęły one tak wysoką zdolność do długiego życia.