Dobry hosting – jakie parametry są istotne?

Dobrej klasy hosting jest fundamentem bezproblemowego działania każdej strony internetowej czy usługi online. Co to znaczy jednak, że hosting jest dobry? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, żeby nasz projekt internetowy działał poprawnie i szybko?

Wybór hostingu nie jest wcale łatwy, a to dlatego, że należy do wyborów kluczowych. Oczywiście taki wybór musi przede wszystkim uwzględniać charakter naszego projektu internetowego i jego potrzeby. Innego hostingu będzie wymagał sklep internetowy czy duży portal, a innego mała strona www lub wizytówka firmowa online. Na jakie parametry zwrócić zatem uwagę?

Najważniejsze parametry

Ocenę hostingu trzeba zacząć od analizy jego parametrów. W ofercie firm hostingowych można znaleźć bowiem różne serwery. Co jest zatem istotne dla płynnego działania strony internetowej? Oto najważniejsze parametry serwerów i hostingu:

  • procesor – im większa jego moc, tym lepiej, a szczególnie przy hostingu współdzielonym;
  • pamięć RAM – to koleiny istotny parametr, jej liczba musi być duża, żeby oprogramowanie strony www lub sklepu mogło wykonać wszystkie procesy i zadania;
  • przestrzeń dyskowa – jeśli chcemy przechowywać dużo plików, niezbędna jest duża przestrzeń na dysku, ale to zależy od tego, jak bardzo jest rozbudowana strona www;
  • transfer – każde połączenie z naszą stroną internetową generuje ruch, podobnie jak wgrywanie plików strony na serwer, zatem to wszystko potrzebuje dużego transferu, najlepiej nieograniczonego;
  • wersja PHP – aby strona była szybka i bezpieczna, potrzebuje również najnowszej wersji PHP i na to również warto zwrócić uwagę.

Wygodny panel zarządzania ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest także wygodna i intuicyjny obsługa naszej strony internetowej z poziomu admina. Firmy hostingowe udostępniają do tego różne panele. Warto zwrócić także na to uwagę, żeby w przyszłości zapewnić sobie bezproblemowe załatwianie wszelkich czynności związanych z obsługą naszego projektu internetowego.

Usługi dodatkowe

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, czy dostawca proponuje jakieś usługi dodatkowe do oferowanego przez siebie hostingu. To mogą być różne dodatki. Na pewno w ramach takiego pakietu przyda się certyfikat SSL lub możliwość zarejestrowania domeny. Dobrze również, jeśli dostawca umożliwia przetestowanie darmowe wybranego hostingu.

Jeśli nie przywiążemy uwagi do wyboru dobrego hostingu, szybko mogą się pojawić problemy. Niskiej jakości hosting to częste awarie, powolne działanie stron www i do tego często większe cyberzagrożenie.