Czy warto sięgać po kosmetyki naturalne?

Trend na kosmetyki naturalne trwa od lat. Ich popularność wzrosła na fali większej uważności związanej ze środowiskiem i jego poszanowaniem. Kosmetyki naturalne nie tylko skutecznie dbają o skórę. Minimalizują one również swój wpływ na środowisko poprzez przystosowane do recyklingu opakowania. To wiele korzyści łączących w sobie pielęgnację i dbałość o środowisko.

Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne?

Wszyscy chcemy mieć piękną, miękką, jędrną i młodzieńczą skórę. Efekt ten można osiągnąć dzięki skutecznej pielęgnacji, poprzez odżywianie, nawilżanie i pobudzenie skóry do regeneracji. Jest to możliwe dzięki różnorodnym składnikom, jakie znajdują się w kosmetykach naturalnych. Znajdziemy tam oleje i ekstrakty roślinne, ale także olejki eteryczne. Wyciągi z różnych roślin, w tym ziół i kwiatów, mają różnorodne działanie, dlatego możliwe jest włączenie ich do skutecznej pielęgnacji skóry. Kosmetyki naturalne nie zawierają parabenów ani innych środków silnie konserwujących, a także składników mogących potencjalnie wpływać niekorzystnie na skórę. W kosmetykach, które nie są oparte o naturalne składy takie substancje się pojawiają. Co więcej, są w nich zawarte składniki mogące negatywnie oddziaływać na skórę, powodując podrażnienia, reakcje alergiczne czy przesuszenie.

Czy wszystkie kosmetyki naturalne są też wegańskie?

Wydaje się, że skoro kosmetyki są naturalne, to powinny być też wegańskie. Nie jest to prawdą. Wiele kosmetyków naturalnych zawiera składniki odzwierzęce, jak mleko, miód, czy wosk. Substancje te pochodzą od zwierząt żywych. Warto w tym kontekście wspomnieć, że zgodnie z prawem unijnym, żadne kosmetyki dostępne na wspólnym rynku nie mogą być testowane na zwierzętach. Dotyczy to oczywiście także kosmetyków naturalnych. 

Warto jednak zauważyć, że jest bardzo wiele wegańskich kosmetyków naturalnych. Okazuje się, że do pielęgnacji skóry często wystarczają składniki pochodzenia botanicznego, jak ekstrakty roślinne czy oleje. Ich różnorodne działanie i ogromna liczba zróżnicowanych roślin, z których się je pozyskuje, sprawiają, że można tworzyć różnorodne formuły kosmetyków bez konieczności sięgania po substancje odzwierzęce.

Wśród kosmetyków naturalnych możemy dziś znaleźć wszystkie produkty, jakich potrzebujemy do pielęgnacji skóry. Są to:

  • kremy do twarzy o różnorodnym działaniu,
  • peelingi do twarzy i ciała,
  • olejki myjące,
  • żele do mycia twarzy,
  • hydrolaty,
  • serum,
  • maseczki,
  • kremy z filtrami UV,
  • masła i balsamy do ciała,
  • olejki do ciała.

Kosmetyki naturalne warto wybierać zwłaszcza do pielęgnacji cery wymagającej czy wrażliwej. Jednocześnie każdy rodzaj skóry doceni cudowną moc składników, które pochodzą z natury. Są nam one najbliższe.