Czego nauczysz się na szkoleniach BHP i dlaczego warto je odbyć?

Branie udziału w szkoleniach BHP może zapewnić liczne korzyści, w tym podnosi poziom bezpieczeństwa w pracy. Jednym z obowiązków pracodawcy jest wysyłanie osób, które zatrudnia na kursy z BHP. Już teraz sprawdź, jakie tematy są poruszane w trakcie takich kursów i na co trzeba zwracać uwagę, wybierając firmę szkoleniową.

Jaką firmę szkoleniową warto wybrać?

Zanim zdecydujesz się zapisać siebie lub pracowników na kursy i szkolenia BHP we Wrocławiu bądź też w innym mieści, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Na początku ważna jest forma i miejsce. Dziś popularne są dwie formy – stacjonarna oraz zdalna. Na przykład firma Bhp-center Wrocław oferuje możliwość odbycia szkolenia w formie wideokonferencji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż nie ma konieczności tracenia pieniędzy i czasu na dojazd. Poza tym w takich szkolenia może brać udział na raz więcej osób.

Oczywiście podczas wybierania najlepszej firmy, organizującej kursy BHP niezbędne jest zwrócenie uwagi również na cenę, czas trwania szkolenia, terminy oraz na zakres tematyczny. Po analizie tych wszystkich aspektów na pewno wybierzesz najkorzystniejszą opcję dla siebie oraz dla osób, które zatrudniasz.

Kursy i szkolenia BHP we Wrocławiu – czego tam się nauczysz?

Tematy, które będą poruszane w trakcie szkolenia, to ważny aspekt, o którym trzeba pamiętać, wybierając kurs BHP. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że szkolenia z tego zakresu można podzielić zazwyczaj na kilka kategorii – na szkolenia wstępne, okresowe, PPOŻ. oraz dotyczącej pierwszej pomocy. Przekonaj się, czego dowiesz się na poszczególnych kursach.

Szkolenia wstępne z BHP

Każdy pracodawca, który zatrudnia nową osobę, jest zobowiązany do tego, aby przeprowadzić wstępne szkolenie BHP. Nie musisz oczywiście robić tego osobiście, gdyż wystarczy, że zapiszesz pracowników na zewnętrzne szkolenia BHP. Kursant dowie się dzięki nim, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, pozna przepisy, panujące w danej firmie, zyska wiedzę na temat zasad, panujących na stanowisku pracy. Poza tym kluczowe będzie również zapoznanie się z informacjami na temat ryzyka zawodowego oraz różnymi metodami, które pozwolą na ochronę zdrowia, a nawet życia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.

Kursy okresowe

Okresowe szkolenia BHP są bardzo ważne i pracodawcy muszą je organizować. Co ciekawe powinny się one odbywać w różnych terminach w zależności od stanowiska pracy. Dobrym przykładem jest tutaj pracownik administracyjno-biurowy, który wbrew pozorom również powinien przechodzić kursy i szkolenia BHP we Wrocławiu lub w innym mieście. Jednak nie muszą odbywać się one częściej niż co 6 lat.

W trakcie szkoleń okresowych pracownik powinien odświeżyć swoją wiedzę, którą zdobył podczas wstępnych szkoleń BHP, które przechodził po zatrudnieniu do firmy. Niezbędne będzie powtórzenie przede wszystkim zagadnień związanych z zagrożeniami, jakie czyhają na stanowisku pracy. Do tego pracownik musi wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać w firmie oraz co robić w razie wystąpienia różnego typu zagrożeń, z którymi może mieć do czynienia. 

Kursy PPOŻ

Kolejnym bardzo ważnym kursem jest ten, dotyczący zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową. Podczas takiego szkolenia można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak powstaje pożar, w jaki sposób można go gasić, jak wykonać i odczytać instrukcję pożarową oraz jak dokonać ewakuacji ludzi.

Tak naprawdę w takich kursach przynajmniej raz powinien wziąć udział każdy. Jednak najczęściej biorą udział w nich pracownicy firm. Dzięki temu osoby, które zatrudniamy wiedzą, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru, a w razie potrzeby zdają sobie sprawę, co należy zrobić, żeby uratować zagrożone osoby, a nawet ochronić mienie firmy.

Bardzo ważne jest to, aby kursy i szkolenia BHP we Wrocławiu były przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów. Najlepiej, żeby byli to osobiście funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. W końcu to oni mają największą wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego.

Szkolenia z pierwszej pomocy

Poza tym kursy i szkolenia BHP we Wrocławiu mogą dotyczyć także takiego zagadnienia, jak pierwsza pomoc. To kluczowa wiedza, którą powinien posiadać każdy. W końcu zgodnie z polskim prawe mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy zarówno w pracy, jak i np. jadąc do domu z pracy i widząc wypadek samochodowy.

Podczas kursów z pierwszej pomocy możesz dowiedzieć się takich kwestii, jak to, jakie są zasady oraz etapy pomocy. Uczestnicy uczą się, jak wzywać pomoc, oceniać stan poszkodowanego i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Do tego wszystkiego zyskają wiedzę na temat tego, jak zachowywać się w trakcie zdarzeń szczególnych, takich jak np. zawał serca.

Zatem niezależnie, jakie obowiązki zawodowe należą do Twoich pracowników, należy zapisać ich na kursy z pierwszej pomocy.

Dlaczego należy wysłać pracownika na szkolenie BHP?

W wielu przypadkach szkolenia BHP to wymóg prawny, dlatego koniecznie trzeba dopilnować tego aspektu, gdy zatrudniasz pracowników. Branie udziału w kursach BHP czy dotyczących pierwszej pomocy sprawia, że dana osoba wie, jak ma się zachować w sytuacjach kryzysowych, np. w trakcie wypadku w miejscu pracy. Uzyskana wiedza przydaje się bardzo często również w codziennym życiu. Dana osoba może dzięki temu nawet uratować czyjeś życie, a to już oznacza, że ta wiedza jest niezbędna i bezcenna.

Poza tym wiedza na temat ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy pozostaje na bardzo długo, więc warto poświęcić czas na jej zdobycie.

Kluczowe jest jednak to, żeby wybrać takie szkolenia BHP we Wrocławiu, które w odpowiedni sposób połączą zajęcia praktyczne z przystępną nauką teorii. Dlatego też oprócz możliwości wykonywania masażu serca, warto wybrać firmę, korzystającą z prezentacji czy filmów wideo, które uatrakcyjniają oraz przy okazji przyspieszają naukę tak ważnych zagadnień. Dopiero wtedy możliwe będzie dokonanie najlepszego wyboru.