Słowacja

Co warto zobaczyć na Słowacji?

Słowacja oferuje urzekającą mieszankę aktywności turystycznych – od gór, przez rzeki, po browary i kluby nocne. Jeśli odwiedzasz Słowację po raz pierwszy, zaplanuj spędzenie kilku dni w Bratysławie i jeszcze kilku dni na odkrywaniu niesamowitych skarbów kraju w często pomijanych i niezwykle niedocenianych regionach północy, wschodu i południa. Potrzebujesz rady, co zobaczyć i co robić? Oto 6 niesamowitych słowackich doświadczeń, których nie można przegapić!

  1. Widok na Zamek Spiski

Żadna wycieczka na Słowację nie jest kompletna bez wspinania się na wały największego zamku warownego w Europie Środkowej. Budowla zamku pochodzi z XII wieku, a w ciągu wieków w kompleksie zamkowym powstały dodatkowe warownie i budowle, w wyniku czego powstała fascynująca mieszanka stylów architektonicznych. Imponujący zarys zamku jest widoczny z odległości kilku kilometrów ze względu na jego położenie na 600 metrowym wzgórzu w okolicach miasta Kapituła Spiska.

  1. Wędrówka przez wodospady w Słowackim Raju
wodospady

Słowacki Raj. Nazwany tak ze względu na 100 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych prowadzących przez wąwozy, łąki i liczne wodospady. Na wielu odcinkach oznaczonych szlaków trzeba poruszać się po wąskich przejściach, używać łańcuchów nad wąwozami i wchodzić po stromych drabinach. Choć wędrówka nie jest szczególnie uciążliwa, to jednak te przeszkody czynią ją nieco bardziej interesującą. W okolicy znajduje się również kilka jaskiń do zwiedzania i wycieczek konnych z przewodnikiem w pięknym rezerwacie przyrody.

  1. Napij się kieliszka czerwonego wina w winnicy w Modrze
winnica

U podnóża Małych Karpat w pobliżu Bratysławy leży Modra, małe miasteczko z dużą tradycją winiarską. Co roku, w Dniu Piwnic Winiarskich w Modrze, wiele winnic organizuje całodzienną degustację dla zwiedzających. Najpopularniejszym winem z tego regionu jest Frankovka modrá, czerwone wino podobne do pinot noir.

  1. Odwiedź słonie i niedźwiedzie w pobliżu średniowiecznego zamku

Bojnickie ZOO zostało pierwotnie otwarte w 1955 roku i obecnie oferuje zwiedzającym obserwację ponad 350 gatunków zwierząt. Znajduje się tuż obok średniowiecznego Zamku Bojnickiego, jednego z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w kraju. W Bojnicach znajduje się również pobliskie uzdrowisko termalne. Połączenie tych trzech wspaniałych atrakcji składa się na fantastyczną całodzienną wycieczkę.

  1. Podziwiaj lodowe stalagmity w Dobszyńskiej Jaskini Lodowej

Załóż ciepłe ubrania, aby zejść do najsłynniejszej jaskini lodowej na Słowacji. Temperatury często wahają się w okolicach -3°C, ale znosząc zimno warto podziwiać to podziemne piękno! Jaskinia jest wyjątkowa w tym, że w przeciwieństwie do większości jaskiń, w których można podziwiać szare i brązowe formacje, wiele z lodowych formacji w Dobszyńskiej świeci dość jaskrawo turkusowym błękitem.

  1. Zanurz się w gorącej kąpieli jaskiniowej w uzdrowisku Sklené Teplice

Chociaż cała procedura trwa około godziny, w rzeczywistości będziesz w tej jaskiniowej łaźni tylko przez około 20 minut. To dlatego, że temperatura tej gorącej wody leczniczej wynosi 42°C! Po namoczeniu zostaniesz skierowany do strefy relaksu, gdzie będziesz mógł się położyć, głęboko oddychać i pozwolić ciału wrócić do normalnej temperatury.