kot

Co trzeba wiedzieć przed adopcją kota?

Koty są wspaniałymi zwierzętami. Nie są tak głośne jak psy i mogą zwinąć się na Twoich kolanach, pomagając Ci się zrelaksować po ciężkim dniu. Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją kota, musisz wiedzieć kilka rzeczy, zanim podejmiesz taką decyzję.

1. To jest dożywotnie zobowiązanie. Koty mogą dożyć do 20 lat. Jeśli dostaniesz małego kociaka, proszę zrozum, że to będzie związek, który będzie trwał długo.

2. Niech twój kot będzie wykastrowany lub wysterylizowany. Błąkające się koty to poważny problem w wielu dzielnicach. Pojawia się wiele zdziczałych kotów, które żywią się z twojego kosza na śmieci. Kastracja kota może być zdrowym zabiegiem, chroniącym zwierzę przed infekcjami.

3. Zostaw mu pazury.  Ich obcinanie zabiera kotu możliwość obrony i jest bolesną operacją dla małego kotka. Lepszą alternatywą jest okresowe obcinanie paznokci.

4. Potrzebujesz słupka do drapania. Drapanie pomaga kotu utrzymać łapy w dobrym stanie. Słupek powinien być dość wysoki, a odrobina kocimiętki zachęca kota do jego użycia.

5. Musisz mieć miejsce dla kota. Nie oznacza to, że masz mu zapewnić indywidualny pokój, ale raczej miejsce, do którego wchodzi niewiele osób, aby kot mógł z niego korzystać tylko po to, żeby uciec od wszystkiego, gdy musi pobyć sam.

6. Kuweta jest ważna. To tutaj twój kot będzie robił swoje. Powinna znajdować się w jednej określonej części domu i nie powinna być przenoszona. Kuwetę trzeba rutynowo czyścić.

7. Ustal harmonogram karmienia. Powinieneś to zrobić z każdym zwierzęciem, aby wiedziało, że istnieje regularny czas karmienia. Skorzystaj również z porady lekarza weterynarii na temat rodzaju karmy dla kotów, która ma służyć Twojemu zwierzęciu. Istnieją pewne rodzaje karmy, które są niebezpieczne. Winogrona i rodzynki zawierają elementy, z którymi układ pokarmowy kota może sobie nie poradzić. Jest to sytuacja, w której rozmowa z lekarzem weterynarii może zapobiec poważnej chorobie kota.

8. Regularnie pielęgnuj kota. Koty są bardzo skrupulatne i poświęcają dużo czasu na pielęgnację. Szczotkowanie kota pozwala pozbyć się nadmiaru włosów i zapobiega zrzucaniu ich na meble. Przekłada się to także na rzadsze przypadki kaszlu z „kłaczkami”.

9. Trzymaj kota w domu tak często, jak to możliwe. Stare wyobrażenie o wypuszczaniu kota na całą noc nie jest już zbyt rozsądne. Jest to nie tylko ryzyko rozmnożenia zdziczałych kotów, ale też bardzo niebezpieczna sytuacja dla zwierzęcia. Na zewnątrz koty mogą zarazić się wieloma pasożytami lub chorobami. Dodatkowo, kot może zostać zaatakowany przez inne, większe zwierzęta.

10. Ustal rutynę wizyt u weterynarza. Chcesz, aby Twój kot był zdrowy, a jednym z najlepszych sposobów jest eliminowanie problemów, zanim przerodzą się one w kryzys. Zadbanie o to, aby Twój kot miał przynajmniej coroczne badania kontrolne, to dobry sposób na utrzymanie właściwego stanu zdrowia.

kotek

Możesz wziąć kota z dowolnego schroniska i dopilnować, aby lekarz weterynarii od razu go zobaczył. Twój nowy kot może mieć jakieś wewnętrzne pasożyty lub inne problemy, które wymagają natychmiastowej uwagi. Kiedy masz kota w domu, powinieneś dać mu trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Koty lubią zwiedzać i powinieneś pozwolić swojemu nowemu pupilowi to zrobić. Jeżeli masz inne zwierzęta, upewnij się, że kot jest bezpiecznie wprowadzony w otoczenie każdego z nich. Pamiętaj też, że niektóre rośliny doniczkowe mogą być toksyczne dla kota. Dowiedz się, które z nich są niebezpieczne, i przenieś je z domu, zanim zwierzę zostanie wprowadzone do środka po raz pierwszy.

Koty są zabawne i mogą zapewnić Ci wiele rozrywki i towarzystwa. Przekonasz się, że kot ma swój własny świat, ale może być również niezwykle lojalny wobec Ciebie jako właściciela. Codziennie spędzaj z kotem trochę czasu, aby rozwinąć więź między wami. Jest to przyjaźń na całe życie, z którą wiąże się wiele korzyści.