co ro jest unihokej

Co to jest unihokej?

Unihokej jest rodzajem hokeja halowego, który nie wymaga żadnego nieporęcznego sprzętu.
Wszystko czego potrzebujesz to kij i piłka! Znany jako “innebandy” w Szwecji, “salibandy” w Finlandii i “unihokej” w innych częściach Europy, “floorball” jest oficjalnym terminem MFF, który jest używany na całym świecie. Najczęściej spotykane błędy w pisowni to floorball, florbol i florbal.

W oficjalnych zawodach unihokeja, drużyny grają 5 v 5 z bramkarzami, tak jak w hokeju na lodzie, a mecze składają się z trzech 20-minutowych okresów. Jednak unihokej jest niezwykle wszechstronny. Na poziomie rekreacyjnym, gry mogą być rozgrywane z dowolną liczbą zawodników na boisku dowolnej wielkości (w hali lub na zewnątrz) przez dowolny czas.

Co to jest unihokej?

boisko do unihokeja

Przepisowe boisko do unihokeja ma wymiary 20 na 40 metrów (65 stóp x 130 stóp). Deski otaczające boisko są zazwyczaj wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, kompozytów lub pianki o dużej gęstości, i mierzą 50 cm wysokości (około 20 cali). Chociaż unihokej jest podobny do hokeja halowego, jest szybszy i bezpieczniejszy dzięki unikalnym zasadom i lekkiemu sprzętowi. Nacisk położony jest na szybkość i umiejętności, a nie na siłę.

Unihokej to wspaniała rozrywka, bo to świetna zabawa! Możesz grać w unihokej w domu – sam, z przyjaciółmi, z rodziną. Dzieci odstawią konsole lub smartfony i znów będą aktywne. Podawanie, strzelanie, obrona – gdy już zaczną, nie chcą się zatrzymywać. Unihokej jest rozgrywany za pomocą lekkich kijów, które można łatwo obsługiwać w każdym wieku. 

Oto podstawowe zasady gry w unihokej:

  • Nie podnoś kija. Musi pozostać on pod kolanami gracza. Jeśli piłka jest rozgrywana jakąkolwiek częścią kija powyżej kolana, jest to przewinienie.
  • Żadnego bicia. Nie wolno uderzać kijem przeciwnika.
  • Nie wolno podnosić, pchać ani kopać kija przeciwnika.
  • Nie można sięgać kijem między nogi przeciwnika.
  • Można podawać nogami piłkę do własnego kolegi z drużyny, ale nie można kopać piłki dwa razy z rzędu.
  • Nie wolno grać ręką ani głową.
  • Nie podskakuj, aby dosięgnąć piłki.