fitness

Co to jest kalistenika?

Dlaczego ten klasyczny rodzaj ćwiczeń jest wart Twojego czasu, nawet przy wszystkich nowatorskich trendach w fitness RN?

Czy “kalistenika” sprawia, że myślisz o ludziach w dresie wykonujących pompki podczas zajęć na siłowni lub podstawowego treningu wojskowego? My też. Bez względu na to, z jakiego powodu, we współczesnej erze trendów fitness, słowo “kalistenika” pozostało w tyle przez kilka dekad. W rzeczywistości, kalistenika jest ważną częścią rutyny fitness każdej osoby – prawdopodobnie już wykonujesz ją regularnie.

Więc czym jest kalistenika?

Na najbardziej podstawowym poziomie, ” kalistenika jest treningiem oporowym z własnym ciężarem ciała”, mówi Autumn Calabrese, super trener plażowy i twórca 80 Day Obsession. Został zaprojektowany w celu poprawy siły, elastyczności, zwinności, równowagi, koordynacji i kondycji aerobowej – tak jak każda umiejętność, której potrzebujesz, aby być sprawnym człowiekiem.

“Jest to artystyczna forma wykorzystania własnej masy ciała jako środka do maksymalizacji ludzkiej siły i zdolności sportowych”, mówi Tee Major, amerykański wojskowy instruktor fitness i autor Urban Calisthenics. Podstawowym celem kalisteniki powinno być opanowanie kontroli nad podnoszeniem i poruszaniem ciałem w przestrzeni” – mówi.

deska

Przysiady, pompki, spięcia, dipy, podskoki, wypady, stanie na rękach – tak, wszystko to kalistenika.

A biorąc pod uwagę, że jest to najprostsza forma ćwiczeń (nie potrzeba wymyślnego sprzętu), to już od bardzo dawna jest praktykowana. “Choć o kalistyce mówi się dziś, jakby to było nowe zjawisko, to istnieje ona już od czasów, gdy Grecy ukuwali ten termin wieki temu, od słów kallos, które oznacza “piękno”, i sthenos, czyli “siłę”, mówi Major.

Istnieje jednak nowy smaczek, który cechuje współczesną epokę: kalistenika konkurencyjna (czasami nazywana treningiem ulicznym lub kalisteniką uliczno-sportową) jest szybko rozwijającym się międzynarodowym sportem, który zawiera elementy tańca, akrobatyki i gimnastyki.

Ale nie trzeba zajmować się tym zawodowo, aby mieć pretekst do włączenia kalisteniki do swojej treningowej rutyny.