co je zebra

Co je zebra?

Jak podoba Ci się pomysł życia na diecie składającej się głównie z trawy? Co byś jadł, gdyby trawy zabrakło w czasie suszy? Zapoznaj się z tymi informacjami, aby dowiedzieć się, co je zebra i jak radzi sobie w trudnych warunkach.

Co je zebra?

Co jest całe czarno-białe i czerwone? Zebra z oparzeniami słonecznymi! Ale żarty na bok. Zebry są łatwe do rozpoznania ze względu na swój wygląd; są zwierzętami z rodziny koniowatych o białej sierści i czarnych pasach, a skóra pod ich sierścią jest czarna. Zebry pochodzą z Afryki, ale można je znaleźć w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Zebry są roślinożercami, co oznacza, że zjadają tylko rośliny. W szczególności, zebry lubią jeść trawę, która jest zielona i krótka, ale w potrzebie zjedzą wszystkie rodzaje trawy. Prawie 90% ich diety składa się z trawy. Zjadają też liście i gałązki, a niektóre zebry jedzą zioła i krzewy, szczególnie w okresach, gdy trawy jest mało.

Zebry potrzebują dużo wody. Znane są z tego, że piją do galonu wody na raz! Dzikie zebry potrafią przetrwać do pięciu dni bez wody. W czasie pory suchej w Afryce, gdy jest mało deszczu, zebry migrują, aby podążać za deszczem. Duże stada zebr podróżują do 700 mil w poszukiwaniu pożywienia i wody.

Adaptacje zebry

adaptacje zebry

Wiesz już, co je zebra. Dowiedz się więcej o tych ciekawych zwierzętach!

Podczas gdy zebry pasą się, stoją, ale mają głowę blisko ziemi. Ale niektóre trzymają głowę w górze, by obserwować drapieżniki, podczas gdy inne są zajęte jedzeniem. Zaalarmują stado w razie niebezpieczeństwa.

To ważne, bo zebry spędzają 60-80% czasu na wypasaniu. Zęby zebry wyewoluowały specjalnie, by poradzić sobie z całym tym przeżuwaniem trawy. Jej przednie zęby ścinają ostrza trawy, a tylne ją mielą i miażdżą. Ponieważ całe to żucie jest trudne dla zębów zebry, rosną one przez całe życie.

Ponieważ zebry żyją w surowym klimacie, ich ciała zaadaptowały się do tych warunków w różny sposób, dzięki czemu zwierzęta mają większe szanse na przetrwanie. Na przykład, w żołądku zebry mają bakterie, które pomagają im w pełniejszym trawieniu roślin. Oznacza to, że mogą otrzymywać więcej pożywienia z mniejszej ilości trawy niż inne roślinożerne zwierzęta, takie jak krowy. Pozwala im to również żywić się roślinami, których inne zwierzęta nie byłyby w stanie wykorzystać do jedzenia.