Betonowe donice na miejskich deptakach, czyli jak sprawić, by natura zawsze była blisko?

Bardzo duży nacisk kładzie się obecnie na taką aranżację miejskich przestrzeni publicznych, która uwzględnia niewielkie choćby tereny zielone, a także możliwości nasadzania drzew i krzewów. Jest to istotne, ponieważ wszyscy obserwujemy zmiany klimatyczne, które mają miejsce na naszych oczach. Poza czysto praktycznym względem obecności roślin w przestrzeni publicznej, ważny jest również wizerunek danego miejsca. Im więcej drzew, krzewów i kwiatów – tym miejsce przyjemniejsze jest dla oka. Ma to wpływ na cały wizerunek miasta. Jednak nawet w tych miejscach, gdzie nie uwzględniono konieczności nasadzania roślin w sposób naturalny, tj. w ziemi, istnieje możliwość zorganizowania przestrzeni, w której się one znajdą. Wszystko dzięki donicom betonowym. 

Donice betonowe – do czego służą w miastach?

Donice wykonane z betonu to nic innego jak mała miejska architektura, dająca możliwości nasadzania roślin właściwie wszędzie. Ziemia znajduje się w donicy, która jest mobilna i można umieścić ją w dowolnym miejscu. Tego typu rozwiązania stosuje się nie tylko w miejscach, które pozbawione zostały roślinności na skutek ogromnej rozbudowy miasta. Coraz częściej pojawiają się na skwerach i w parkach, ponieważ są ozdobnym elementem, który daje możliwość tworzenia całych przenośnych ogrodów. 

Istotny jest również materiał, z którego wykonana jest donica. Beton jest niezwykle trwały i wytrzymuje naprawdę wiele. Niestraszne są mu zmienne pory roku. Donice betonowe trudno zniszczyć, bez specjalistycznego sprzętu nie można ich także zabrać z danego miejsca, więc minimalizuje się w ten sposób ryzyko kradzieży. Do tworzenia przestrzeni otoczonej roślinnością materiał ten nadaje się wprost idealnie. 

Donice betonowe na miejskich deptakach – czy warto?

Deptaki tworzone są zarówno w wielkich, jak i małych miastach. Niezależnie od tego, jak dużą przestrzeń zajmują, wskazane jest, by były urządzone w sposób przyjazny dla człowieka i zachęcający do odwiedzin i odpoczynku. Rośliny są bardzo istotnym elementem kształtującym samopoczucie człowieka, dlatego ich umieszczanie w przestrzeni publicznej jest niezwykle ważne. Ponadto wpływają na ocenę ogólnego wyglądu danego miejsca i podnoszą jego atrakcyjność turystyczną. 

Betonowe donice na deptakach można ustawiać nawet co kilka metrów. Dzięki temu tworzą alejki z krzewów i kwiatów, które bez wątpienia dodają temu miejscu uroku. Warto również zwrócić uwagę na to, że betonowe donice tworzone są w różnych stylach – można bez trudu dopasować charakter elementu małej miejskiej architektury do charakteru miejsca, w którym ma on stanąć. Często widywane są całkowicie surowe donice z betonu, które w swojej prostocie mają ogromny urok. W nowoczesnym wydaniu obserwuje się natomiast donice z gładkiego, wyszlifowanego betonu, który jest niezwykle elegancki. Klasyki miejscu może dodać obecność donic betonowych z elementami drewna. Zdecydowanie warto umieszczać je na miejskich deptakach – przestrzeń ozdobiona roślinami na tym skorzysta.